O MNĚ

Jakub Dušek

KOMIKS

Od té doby, co se mi do rukou dostal v 80. letech časopis Čtyřlístek, mě komiks, coby vypravěčská forma upoutal do té míry, že inicioval mé první pokusy o vlastní tvorbu. Příběhově mě vždycky zajímaly zejména realističtější komiksové romány. Stylově mě vždy přitahovala atmosféra NOIR (inspirace žánrovou filmovou vlnou 50. let minulého století), se kterou se dá právě prostřednictvím komiksu velmi bohatě kouzlit. Má současná komiksová tvorba zahrnuje jak kriminální thrillery, tak parodické příběhy na tradiční pohádky a v neposlední řadě také sci-fi příběhy, kterých jsem realizoval již několik. Komiks mě baví hlavně v tom smyslu, že vizuálně i obsahově jsem limitovaný jen svou fantazií.

Výběr zpracovaných autorských komiksů:
Domovina
Boxer
Morální princip
Pohádka o Dolinovi a kytkové princezně
Cholerik Řehoř
Zóna 0
Něco navíc
Bez řečí
Hotel v korunách stromů
Recyklohraní

FILM

Vždycky mě fascinovalo vyprávění příběhu obrazem. Tudíž mě mé první komiksové příběhy dovedly na půdu filmové školy v Písku, kam jsem nastoupil ke studiu v roce 2004. Působení na této škole vyvrcholilo původně absolventským filmem „Country club“. Tento film byl natolik ukecaný a nekorektní (ačkoliv značně folklorní, neboť se celý odehrává v hospodě), že jej škola neschválila. Po různých oplétačkách nakonec film vznikl a nyní je z něj undergroundový fan-made počin na opilecké večery. Další filmy již vznikly z naší vlastní fandovské iniciativy a lásce k filmu (ačkoliv školní film vlastně ve skutečnosti nemáme žádný), z nichž asi nejexponovanější je film „Country club: první směna“, který vysílala na Silvestra opakovaně televize Prima Cool. Od té doby se na poli filmu angažuji jako režisér a scénárista nezávislou tvorbou. Jak moc je v komiksu tvůrce svobodný ve své tvorbě, tak ve filmu a hlavně pak v českých luzích a hájích je konečné audiovizuální dílo vždy produktem dlouhých kompromisů, diskuzí a rozpočtových, či časových omezení a o to větší je pak zadostiučinění, když člověk vidí finální dílo na plátně...pokud pro něj ovšem funguje.

Výběr realizovaných autorských filmů:
Country Club
Nekameňák
Country club: První směna
Přišel jsem si půjčit pruty
Franta a Jarin: Rendez-vous

ANIMACE

Vzhledem k tomu, že jsem začínal s komiksem a pokračoval filmem, čas mě následně přirozenou cestou přivedl k syntéze obou vyprávěcích forem, tedy animaci. Během několika let jsem se podílel na vzniku nejrozličnějších animovaných klipů, spotů a filmů. Animace je velice poutavou a hravou vyprávěcí formou, která lidské fantazii neklade žádné meze. V Čechách má animace dlouhou tradici, bohužel v posledních několika dekádách její dominanta upadla. Nikdy však ale není pozdě na její renezanci.

Výběr realizovaných animovaných filmů:
2012/2013 - zábavně vzdělávací projekty na téma Dluhy - Rubicon
Spirála - Meloun Production
klip Budulínek vs. Galantní jelen - Vojtaano
TV spot pro Letní Shakespearovské Slavnosti (2012, 2013, 2014, 2015, 2016)- agentura Schock
TV spot - Fetální alkoholový syndrom - VZP
TV spot pro UNITED ISLANDS 2016
Reklamní spoty na očkování v rámci lékařské prevence před karcinomem děložního čípku
Raketoplán - hudební videoklip - Jiřina Anna Jandová

Další reference na oficiálních webových stránkách MELOUN PRODUCTION s.r.o.